Tichou dolinou za divočinou

Poslednou dolinou Vysokých Tatier na západe je Tichá dolina. Ma dĺžku až 17 km a množstvo bočných dolín. Dolina nemá typický Vysokotatranský charakter, neobsahuje ani plesá a ani skalné terasy. Vedie ňou turistický aj cyklistický chodník, no aj napriek tomu je veľmi málo navštevovaná. Nízka návštevnosť spolu s existenciou národnej prírodnej rezervácie Tichá dolina sú predpokladom na to, že v doline sa darí faune a flóre. Ochranársky je považovaná za jednu z najvýznamnejších oblasti TANAPu. Natáčali sa v nej aj dokumentárne filmy Živá rieka a Strážca divočiny z dielne Erika Baláža. 

Cyklotrasa sa začína pri hoteli Patria na Štrbskom Plese, od ktorého sa pokračuje okolo Nového Štrbského plesa až ku križovatke s cestou Slobody (číslovanou ako 537). Na križovatke sa odbočí vpravo, smerom na Podbanské (Liptovský Hrádok). Cesta Slobody (537) vedie tiež Podtatranskú cyklomagistrálu s označením 007 (červená značka). Cyklomagistrálou pokračujete od Štrbského Plesa, okolo Troch studničiek až na Podbanské, kde hneď na druhej križovatke za vstupnou tabuľou do osady odbočíte vpravo. Asfaltová lesná cesta, na ktorú odbočíte je vstupnou bránou do Kôprovej aj do Tichej doliny. Od križovatky pokračujete touto cestou približne 1,8 km k rázcestiu Horáreň pred Tichou, kde odbočíte vľavo na žltú cyklotrasu s číslom 5859. Od križovatky je to ku koncu cyklotrasy 10,5 km počas ktorých sa môžete kochať nedotknutou prírodou, zastaviť, oddýchnuť a občerstviť sa v jednom z mnohých altánkov. Cyklotrasa končí asi 400 metrov za rázcestím Liptovský košiar, odkiaľ je možné absolvovať výstup na Kasprov vrch(1987 m.n.m.), ktorý trvá 2:10 h a má prevýšenie 730 metrov. 

Pre cestu spaäť musíte použiť rovnakú trasu, ktorou ste prišli zo Štrbského Plesa, najskôr cyklotrasu 5859 (žltá) a potom červenú cyklomagistrálu 007. 

Trasa je technicky nenáročná, no pre jej dĺžku pri použití ebiku ju doporučujeme absolvovať len pri plne nabitej batérii. 

 

Štart: Hotel Patria, Štrbské Pleso 1350 m.n.m.

Cieľ: Hotel Patria, Štrbské Pleso 1350 m.n.m.

Pre navigáciu v aplikácii mapy.cz

,

Dĺžka

58,5 km

&

Prevýšenie

874 m

Náročnosť

Stredne náročná

Povrch

Asfalt

Niekoľko fotiek z trasy