Lyžiarsky kurz

Lyžiarsky kurz

Lyžiarsky kurz pod dohľadom našich profesionálnych a certifikovaných inštruktorov si určite užijete. Pri výuke sa zameriavame nielen na perfektné zvládnutie lyžiarskej techniky, ale aj na to, aby vás výuka bavila. Vďaka dlhoročným skúsenostiam našich inštruktorov a príjemnej rodinnej atmosfére našej lyžiarskej školy sa lyžovanie stane vašou vášňou.

Nezáleží na tom, či ste jednotlivec alebo skupina, či ste začiatočník alebo pokročilý lyžiar, ba dokonca koľko máte rokov. Náš lyžiarsky kurz je určený pre všetkých bez ohľadu na vek, či lyžiarske skúsenosti. Pri každom klientovi pristupujeme maximálne individuálne a kladieme dôraz na absolútnu bezpečnosť.

Máte dieťa a chceli by ste si užívať spoločné rodinné lyžovačky? Prihláste ho na náš lyžiarsky kurz a my ho naučíme všetko od základov. Vďaka maximálnemu odhodlaniu a profesionálnemu prístupu každého nášho inštruktora sa z vášho drobca stane váš parťák, či parťáčka na svahu.

Ako prebieha náš lyžiarsky kurz

Chceli by ste sa naučiť lyžovať, no neviete ako to celé prebieha? Náš lyžiarsky kurz je možné rozdeliť do nasledujúcich krokov:

1. Objednávka

Lekciu v našej lyžiarskej škole si môžete objednať osobne v budove našej školy (počas otváracích hodín), telefonicky alebo emailom aj v čase, keď už máme školu zatvorenú. Pri vytváraní objednávky nás budú zaujímať tieto informácie:

  • Kto sa kurzu zúčastní?
  • Aké sú schopnosti kurzanta? Jedná sa o úplného začiatočníka? Už lyžoval? Kde, kedy, koľko? Ako mu to išlo?  
  • Aký je vek osoby, ktorá sa kurzu zúčastní? Deti od 6 rokov ( nad 5,99 roka) potrebujú pri výuke lístok. Pri úplných začiatočníkoch nie je nevyhnutné kupovať lístok (skipas)od začiatku kurzu. Potrebu kúpiť lístok Vám ozrejmí zamestnanec rezervácii počas procesu objednávky. 
  • Má osoba, ktorá pôjde na kurz lyžiarsky výstroj? Ak nie, naša požičovňa lyží priamo na svahu, v budove lyžiarskej školy je správna voľba. V požičovni si môžete požičať vybavenie rôznych značiek, no predovšetkým vybavenie značky Rossignol, resp. pri skialpinistickej výbave značky Hagan.
2. Pred začiatkom kurzu

V deň konania lyžiarskeho kurzu odporúčame oznámiť svoj príchod v lyžiarskej škole 5 min. pred začiatkom lekcie (v prípade predplatenej lekcie) resp. 10-15 min. pred začiatkom lekcie (v prípade nepredplatenej lekcie). Pred začiatkom lekcie dôjde k úhrade školného. V prípade, ak na lekciu prichádzate bez lyžiarskeho výstroja, ktorý budete požičiavať v našej požičovni, odporúčame príchod 20-30 minút skôr.  Ak sa kurzu zúčastňuje dieťa do 130cm, ktoré si bude výstroj požičiavať a výstroj bude používať len na lekcii v trvaní 55, 115 resp. 175 minút, je možné využiť zľavnenú sadzbu požičovného.

3. Kurz – Lekcia
  • Stretnutie sa s inštruktorom –  Po prihlásení sa v lyžiarskej škole sa presuniete na miesto stretnutia (Meeting pointu) vedľa lyžiarskej školy. Ak ste prišli na lekciu skôr, ako je jej začiatok, v bode stretnutia počkáte na vášho inštruktora. Ten si vás odtiaľ prevezme na lekciu. Pred odchodom z bodu stretnutia inštruktor ešte vizuálne skontroluje výstroj, ktorý máte so sebou. Po vizualnej kontrole, inštruktor s vami prediskutuje vaše skúsenosti a schopnosti, aby správne vybral miesto a terén, kde začne s výukou.
  • Rozcvička – Lyžovanie rovnako ako každá športová aktivita vyžaduje prípravu tela na fyzickú námahu. Prípravu svalov, kĺbov a šliach pomocou série cvičení. 
  • Vyskúšanie schopností – Ak nie ste úplný začiatočník, inštruktor si vás počas prvej jazdy vyskúša. Svoje schopnosti predvediete na svahu, ktorý na základe rozhovoru s vami inštruktor vybral a mal by odzrkadlovať, čo dokážete. Inštruktor počas jazdy skontroluje vaše schopnosti, jazdu a chyby, ktoré počas nej robíte. Na základe svojho pozorovania zvolí správny počiatočný bod kurzu. Ak ste úplný začiatočník, kurz začína na rovine. 
  • Výuka – Výuka prebieha podľa metodického radu, od bodu, ktorý najviac odzrkadľuje schopnosti klienta. Výuka je preto prispôsobená každému klientovi individuálne. Každý klient má inú dynamiku, iné potreby. Rôzny spôsob výuky a metodika sa používa u menších detí. Inak sa vyučujú väčšie deti, tínedžeri a inak dospelí.

Metodiku možno rozdeliť do nasledovných celkov

1

Úplne začiatky – klient sa učí základnej manipulácii s lyžami, ako sa správne nosia, akým spôsobom obúvajú. Súčasťou prvej fázy je  priviknutie si na výstroj, rovnovážne cvičenia na mieste s obutou jednou lyžou neskôr s oboma lyžami. V rámci základov sa robia aj jednoduché cvičenia v pohybe na rovine, posúvanie sa s lyžami.

2

Po zvládnutí cvičení na mieste a na rovine sa prechádza k cvičeniam na krátkom miernom svahu s dojazdom na rovine, resp. do protisvahu. V tejto časti výuky sa klient učí základnému zjazdovému postoju na mieste, ďalej sa učí vystupovať hore svahom na lyžiach a následne zjazdu po spádnici. Tak ako sa klient zlepšuje, pridáva sa na obtiažnosti terénu, výške štartu a dĺžke jazdy.

3

Keď už klient zvládne zjazd po spádnici, je nutné ho v ďalšom kroku naučiť kontrolovať rýchlosť jazdy a zastavenie. Na uvedené sa v začiatku využíva pluh. Po precvičení na mieste sa klient učí urobiť pluh v dojazde, následne zmenou veľkosti pluhu mení rýchlosť jazdy a nakoniec sa naučí zasatviť na mieste, kde musí, resp. kde chce. Po zvládnutí zabrzdenia na spádnici sa učí jazda v pluhu a zabrzdenie pri jazde šikmo svahom, šikmo k spádnici.

4

Aby klient kontroloval nie len rýchlosť ale aj smer jazdy, v ďalšom kroku sa učí oblúkom v pluhu. Najskôr jednotlivo na každú stranu, potom sa robia naväzované oblúky s malými, neskôr s veľkými zmenami smeru jazdy. Čerešničkou na torte v tejto fázy sú oblúky so zmenami rytmu, polomeru a rýchlosti, ktoré sa využívajú pri lyžovaní bežne.

5

Aby zdokonaľovanie pluhu a pluhových oblúkov bolo čo najefektívnejšie a fyzicky čo najmenej náročné, klient sa naučí, ako využívať vlek resp. lanovku miesto výstupu na lyžiach.

6

Ďalším krokom vo výuke je zvládnutie prechodu zo strany na stranu zjazdovky (traverze), najskôr pomocou jazdy na hranách, neskôr zosúvaním. Pri oboch prechodoch sa pracuje so zaťažovaním lyží. A pri traverze zosúvaním sa zosúva na cieľ, po spádnici a nakoniec sa zosúva s reguláciou rýchlosti.

7

Záverom základnej časti výuky je Prívratný oblúk, medzistupeň medzi pluhovým a paralélnym oblukom. Na mieste sa najskôr nacvičí vysúvanie hornej lyže z paralelného postavenia do prívratného. Ďalej sa precvičuje samostatný oblúk z traverzu, potom zo spádnice, následne cez samostatnú girlandu a nadväzované girlandy, až po samostatný oblúk cez spádnicu. Cvičenia pokračujú nadväzovanými oblúkmi a poslednou časťou cvikov sú nadväzované oblúky, kedy sa mení terén, polomer oblúkov, spolu s rytmom a rýchlosťou.

8

Po zvládnutí základnej časti je prvou schopnosťou, ktorú sa klienti učia správne používanie palíc, tzv. pichanie palíc. Pomocou prípravných cvičení na mieste sa klient naučí, v ktorej časti oblúku a kde treba pichnúť palicu. Správne prevedenie sa nacvičuje aj počas jazdy šikmo svahom a cieľom je správne zvládnutie pichania palíc pri prívratnom oblúku.

Naša kvalita potvrdená klientmi

Naši inštruktori

Adriána Tomková - inštruktorka lyžovania a snowboardingu

Adriána Tomková

Pracovné skúsenosti:
20 rokov ( 3 zimné sezóny v Kanade)

Kvalifikácia:Certifikovaný inštruktor
akreditácia 2. stupňa

Lyže, Snowboard

Výučba v jazykoch:
slovenčina, nemčina, angličtina, poľština, ruština, čeština

Michal Tomko - inštruktor lyžovania

Michal Tomko

Majiteľ lyžiarskej školy

Pracovné skúsenosti:
16 rokov

Kvalifikácia:Certifikovaný inštruktor
akreditácia 2. stupňa

Lyže, Snowboard, Bežky

Výučba v jazykoch:
slovenčina, nemčina, angličtina, poľština, ruština, čeština

Vierka Klimková - inštruktorka lyžovania a bežkovania

Vierka Klimková

Pracovné skúsenosti:
10 rokov

Kvalifikácia:Certifikovaný inštruktor
akreditácia 1. stupňa

Lyže, bežky

Výučba v jazykoch:
slovenčina, ruština, polština, čeština

Tomáš Šterbká - inštruktor lyžovania a snowboardingu

Tomáš Šterbák

Pracovné skúsenosti:
7 rokov

Kvalifikácia:
Certifikovaný inštruktor
akreditácia 1. stupňa

Lyže, Snowboard

Výučba v jazykoch:
slovenčina, angličtina, španielčina, čeština

Ďalšie služby

Požičovňa a servis lyží

Požičovňa

Viac info
Nastavovanie viazania

Servis

Viac info

Cenníky


Cenník  08. 12. – 26. 12. 2023 a  07. 01. – 02. 05. 2024

platný:  08. 12. –  26. 12. 2023 a  07. 01. – 02. 05. 2024

Individuálna výuka

1 - 3 osôb9:00 - 10:5511:00 - 12:5513:00 - 14:55
+ osoba
Dieťa, Dospelý58 €58 €58 €20 €
Lekcie na viac hodín a dní
1 - 3 osôb55 min115 min175 min235 min
Dieťa, Dospelý33 €58 € 86 €115€
+ osoba10 €20 €30 €40 €

Skupinová výuka

4 - 7 osôb09:00 - 10:5511:00 - 12:5513:00 - 14:55
cena za osobu30 €30 €30 €
Lekcie na viac hodín a dní
4 - 7 osôb55 min115 min175 min235 min
cena za osobu15 €30 €39 €48 €

Zľava 10% na výuku:

Ubytovaní hostia – hotel Patria, hotel Toliar, hotel FIS, Villa Gerlach, Vila Kosodrevina, Vila Polar, Vila Emma, Arietes Marmont Resort
Držitelia kariet ISIC, ITIC a EURO 26

Kontaktujte nás