Multifunkčným chodníkom Smrekovec – Holá úboč

Multifunkčný chodník Smrekovec – Holá úboč medzi železničnou stanicou Popradské Pleso a Vyšnými Hágami je v TANAPe výnimočným projektom. Je to jediný multifunkčný chodník, ktorý vznikol z lesnej cesty, ktorá sa vybudovala pri spracovaní kalamity. Je to asi jediný pozitívny dôsledok veternej kalamity z roku 2004.  

 Ak chcete využiť tento chodník, musíte sa vydať rovnakým smerom ako v prípade cyklotrasy k Popradskému plesu. Najskôr od hotela Patria cez Štrbské Pleso až k Novému Štrbskému plesu, pred nim zabočíte vľavo, smer Popradské Pleso, kým sa nedostanete k začiatku cyklotrasy k Popradskému plesu (modrá 2866). Vydáte sa po nej a asi po 500 metroch na 2. ostrej zákrute zídete z asfaltovej cyklotrasy na makadamovú( štrkovú) cestu. Na jej začiatku je závora (zvyčajne zatvorená), ktorú je nutné obísť alebo podliezť. Za ňou sa už len držíte kamenistej cesty, ktorá síce nemá žiadne oficiálne značenie, no je jednoduchá na orientáciu. Cyklotrasa najskôr stúpa až k najvyššiemu bodu odkiaľ nasleduje zjazd k ďalšiemu vyššiemu bodu cyklotrasy. Odtiaľ nasleduje už len zjazd k hlavnej ceste 537, ktorou sa vrátite ku križovatke smerom na Štrbské Pleso. odtiaľ ešte cca 2km späť k hotelu Patria. 

Cyklotrasa je síce veľmi blízko pri Štrbskom Plese, no jej nespevneny povrch je dost náročný pre neskúsených cyklistov. Okrem toho obsahuje aj strmšie zjazdy, pre ktoré je zásadné ovládanie jazdy z kopca.

 

Štart: Hotel Patria, Štrbské Pleso 1350 m.n.m.

Cieľ: Hotel Patria, Štrbské Pleso 1350 m.n.m.

Pre navigáciu v aplikácii mapy.cz

,

Dĺžka

16,7 km

&

Prevýšenie

517 m

Náročnosť

Veľmi náročná

Povrch

Asfalt / Šotolina

Niekoľko fotiek z trasy